اخبار ومقالات

لیبل چیست؟

لیبل چیست؟ لیبل در لغت به معنای برچسب یا اتیکت میباشد و در فرهنگ بسته بندی به معنای برچسبی میباشد که معرف کالا و مشخصات آن است.

استفاده‌ رسمی از لیبل و بارکد به سال 1930 باز می‌گردد. علت به‌ کارگیری لیبل‌ سرعت بخشیدن به امور مربوط به خرید‌ و‌ فروش بود و تکنیک‌ های مورد استفاده در این باره، هنوز هم در حال پیشرفت است. یک برچسب کاغذی درجه یک، سفید، فوق العاده صاف، با چسب دائمی انتقال حرارت. این محصول تصاویری با کیفیت عالی به ویژه بارکدهای چرخانده، گرافیک و کاراکترهای کوچک را با سرعت چاپ تا 305 میلی متر در ثانیه تولید می کند. برای طیف گسترده ای از برنامه ها از جمله حمل و نقل، ردیابی و مراقبت های بهداشتی توصیه می شود. با جت پرینتر دیبانگاران همراه ما باشید.

انواع لیبل

همانطور که می دانید لیبل ها در صنعت بسته بندی به دسته های مختلفی تقسیم میشوند :

۱- لیبل پشت چسبدار:

الف) لیبل پشت چسبدار شیت

ب)  لیبل پشت چسبدار رول

۲- لیبل OPP:   لیبلی است که از جنس پلی پروپیلن میباشد (oriented polypropylene)  که بیشتر در مورد نوشابه و آب معدنی استفاده میگردد.

این نوع لیبل ، لیبل زن خاص خود را که به لیبل زن OPP معروف است نیاز دارد. قیمت تمام اتوماتیک این دستگاه نسبت به لیبل زن پشت چسبدار خیلی بالاتر میباشد ، ولی لیبل آن ارزانتر است

لازم به ذکر میباشد که در این نوع لیبل به محض آسیب دیدن لیبل ، لیبل از ظرف جدا شده و دیگر اثری از نام تولید کننده باقی نمی ماند ، در حالیکه در لیبل پشت چسبدار لیبل به محکمی بدنه ظرف چسبیده است و جدا شدن آن به سختی میباشد. البته در مورد خطوط با تیراژ بالا مثل آب معدنی یا نوشابه یا مشابه آن استفاده از لیبل پشت چسبدار به علت تیراژ خیلی بالا مقرون به صرفه نیست.

لیبل opp

لیبل opp

۳- لیبل اسلیو (sleeve shrink): یک لیبل حرارتی میباشد که با حرارت دیدن خود را به شکل ظرف در می آورد و در واقع با حرارت جمع میشود.

قیمت تمام اتوماتیک این دستگاه نسبت به لیبل زن پشت چسبدار خیلی بالاتر میباشد. لازم به ذکر میباشد که در این نوع لیبل به محض آسیب دیدن لیبل ، لیبل از ظرف جدا شده و دیگر اثری از نام تولید کننده باقی نمی ماند و در حالیکه در لیبل پشت چسبدار لیبل به محکمی بدنه ظرف چسبیده است.

لیبل اسلیو شرینک

لیبل اسلیو شرینک

انواع لیبل پشت چسبدار از نظر جنس لیبل :

۱- لیبل پشت چسبدار کاغذی : این نوع لیبل از جنس کاغذی بوده و از ارزانترین لیبل ها یا برچسب ها محسوب میشود.

۲- لیبل پشت چسبدار PVC : لیبل های پی وی سی در واقع به کلیه لیبل های مقاوم سفید رنگ پلاستیکی که دربر گیرنده متریال های، Pet, PE, PP است اطلاق می شود و عموماً در دو نوع مات و براق ارائه می گردند و استفاده از آن در مواردی است که احتیاج به مقاومت بیشتری از لیبل کاغذی با ماندگاری چاپ به مراتب بالاتر وجود داشته باشد یا بسته بندی مربوط در محیط مرطوبی نگهداری میشود و رطوبت باعث از بین رفتن لیبل کاغذی میگردد

-در هنگام پاره کردن این لیبل به خوبی متوجه جنس آن میشوید و مانند شکل زیر لیبل PVC به سختی و مانند پلاستیک پاره میشود

لیبل پشت چسبدار PVC

لیبل پشت چسبدار PVC

۳- لیبل پشت چسبدار شیشه ای یا لیبل پشت چسبدار ترانسپرنت : این نوع لیبل به‌صورت شفاف بوده و برای جاهایی که میخواهید محصول از پشت لیبل نمایان باشد استفاده میشود مانند شکل زیر.

لیبل پشت چسبدار شیشه ای

لیبل پشت چسبدار شیشه ای

۴- لیبل پشت چسبدار متالایز  : این لیبل نقره ای رنگ و شبیه ورق فویل آلومینیومی میباشد و از چسبندگی مناسب به روی فلز و شیشه و پلاستیک برخوردار است و از خاصیت ضد آب بودن و قابلیت شستشوی بسیار بالایی برخوردار است. به روی کالاهای صوتی و تصویری و لوازم خانگی و قطعات صنعتی کاربرد دارد مانند شکل زیر.

لیبل پشت چسبدار متالایز

لیبل پشت چسبدار متالایز

ما در این قسمت برای شما در مورد لیبل پشت چسبدار و دستگاه لیبل زن (لیبل چسبان) پشت چسبدار صحبت میکنیم. (تخصص سپند افزار ساخت انواع دستگاههای لیبل زن پشت چسبدار یا لیبل چسبان در مدلهای لیبل زن اتوماتیک، لیبل زن نیمه اتوماتیک، لیبل زن دستی میباشد)