اخبار ومقالات

تنوع رنگ پرینتر صنعتی

چاپ جوهر افشان یک نوع چاپ کامپیوتری است که یک تصویر دیجیتال را با حرکت دادن قطرات جوهر بر روی کاغذ، پلاستیکی و یا زیربناهای دیگر بازسازی می کند. چاپگرهای جوهر افشان اغلب از نوع پرینتر استفاده می شوند و از مدل های ارزان قیمت مصرف کننده به دستگاه های حرفه ای گران قیمت می باشند.

مفهوم چاپ جوهر افشان در قرن بیست و یکم آغاز شد و تکنولوژی برای اولین بار در اوایل دهه ۱۹۵۰ به طور گسترده توسعه یافت. از اواخر دهه ۱۹۷۰ پرینترهای جوهر افشان که می توانند تصاویر دیجیتال تولید شده توسط رایانه ها را تولید کنند، عمدتا توسط اپسون، هیولت پاکارد (HP) و کانن تولید شدند. در بازار مصرف جهانی، چهار تولید کننده اکثریت فروش چاپگر جوهر افشان را شامل می شوند:

کانن، HP، اپسون و برادر.

بازار رسوب جوهر جت در حال ظهور همچنین از تکنولوژی جوهر افشان استفاده می کند، معمولا سرامیک های چاپی با استفاده از بلورهای پیزوالکتریک، برای قرار دادن مواد مستقیم روی بسترها.

فرآیند تنوع رنگ پرینتر صنعتی

این فناوری گسترش یافته است و “جوهر” هم اکنون می تواند سلول های زنده را برای تولید بیوسنسورها و مهندسی بافت تشکیل دهد.

دو تکنولوژی اصلی در چاپگرهای جوهر افشان معاصر وجود دارد: مداوم (CIJ) و Drop-on-demand (DOD).

روش جوهر افقی (CIJ) به طور تجاری برای مارک گذاری و کد گذاری محصولات و بسته ها استفاده می شود. در سال ۱۸۶۷ لرد کالوین ضبط کننده سیفون را ضبط کرد که سیگنال های تلگراف را به صورت ضبط پیوسته روی کاغذ با استفاده از یک نازل جوهری که توسط یک سیم پیچ مغناطیسی انحراف یافت، ثبت کرد. اولین دستگاههای تجاری (ضبط کننده نوارهای پزشکی) در سال ۱۹۵۱ توسط زیمنس معرفی شدند.

در تکنولوژی CIJ، یک پمپ فشار بالا جوهر مایع را از یک مخزن از طریق یک تفنگ و یک نازل میکروسکوپی هدایت می کند و یک جریان پیوسته از قطرات جوهر را از طریق بی ثباتی Plateau-Rayleigh ایجاد می کند.